Traktörün Tarihin en önemli ağacı olan ZEYTİNE olan saygı duruşu niteliğini taşıyan zeytin hasat makineleri ile çalışması

Tarihi nerede ise insanlık kadar eski dikildiğinde çağ açıp kapatacak kadar ömrü uzun barışın simgesi zeytin ağacının tarihi Dünya’da eski yunan da 39 000 yıl önceye dayanmasına karşın Anadolu topraklarının ilk tanışması bundan 6000 yıl öncesine (MÖ 4000) dayanmaktadır.

Bu tarihlerden sonra Akdeniz kuşağının neredeyse tamamına yayılan barış, vefa ve bereketin sembolü olan bu ağaç her dönem varlığını göstermeyi başarmıştır. Tarihe bu kadar tanıklık etmiş olan zeytin ağaçları ülkemizde büyük çoğunluğu orman ağacı niteliğini taşırcasına mekanizasyondan uzak tarihe tanıklık edercesine yaşamlarını sürdürüyorlar.

Zeytin ülkemizde çeşitli yollar ile hasat edilmektedir. Bunlar ; 1 - Çırpıcılar 2-Dal Sarsıcılar 3 – Gövde Sarsıcılar
Son dönemde kurulan traktör ile mekanizasyona uyumlu zeytin alanlarında insan işgücünü en aza indiren gövde ekipmanlar kullanılmaktadır.
Traktör üç nokta askı sistemine bağlanan ekipman ile hidrolik sistemden tahrik alan mekanizma yardımıyla ekipmanın özel olarak (çeşit vb. gibi ) tasarlanmış kancasına iletilen titreşim (frekans-genlik) yardımıyla zeytinin dalından koparak açılan şemsiye içine düşmesi sağlanmaktadır.