SEOUL - Güney Kore  tarımsal üretimde yer alan yaşlı nüfusun eksikliğini gidermek , üretimde oluşacak olası sorunların yerini doldurmak için akıllı tarım uygulamalarından yararlanmaya başladı.Güney Kore’de  , 2019 yılında yapılan araştırma 70.000'den fazla çiftçinin yaşlılık nedeniyle emekli olmayı seçtiğini göstermektedir. Geri kalan  çiftçi nüfusunun yaklaşık yüzde 46'sı ise 70 yaşın üzerindeki insanlardan  oluşmakta ve  çiftçilerin yaklaşık yüzde 70'i bir hektardan daha küçük topraklarda mahsul yetiştirmektedir.

Oluşturulan Akıllı Tarım Alanları ile , yapay zeka destekli , tarımsal ürünlerin ve çiftlik hayvanlarının büyümesini hızlandırmak için ışık, nem ve rüzgar gibi bir tarım ortamını bağımsız olarak kontrol edilebilen bir ortam oluşturarak minimum iş gücü gerektiren üretim alanları oluşturulmaktadır.

 

Akıllı tarım daha çevre dostudur çünkü teknik su ve fosil yakıt gibi çok fazla kaynağı gerektirmez. Tarımsal üretim alanları için, atıl alanlar üzerine inşa edilmiş konteyner benzeri tesisleri kullanmak mümkün olmaktadır.

Tarım Bakanlığı 9 Şubat'ta yaptığı açıklamada, akıllı çiftlik teknolojilerini araştırmak, geliştirmek  ve uygulamalar için 40.6 milyar won (36.3 milyon $) tutarında bir proje başlatacağını yönünde çağrı yaptı. Ayrıntılı programlar daha sonra açıklanacaktır. Proje aynı zamanda endüstrinin küresel rekabet gücünü artırmak için tasarlanmıştır. Detayları ilerleyen zamanda açıklanacak programa göre tarım ve endüstrinin küresel rekabet gücünü arttırması da hedeflenmektedir.

Bakanlık, "Tarım endüstrimizin sürdürülebilir ve yönetme becerisi kazanabilen bir üretim elde edebilmesi için akıllı tarım teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesi yoluyla küresel rekabet gücü kazanmayı umuyoruz," dedi.

4 Şubat'ta Kırsal Kalkınma İdaresi, Birleşik Arap Emirlikleri İklim Değişikliği ve Çevre Bakanlığı ile akıllı çiftlik teknolojilerinin araştırma ve geliştirilmesinde işbirliği yapmak için bir anlaşma imzaladı. Güney Kore ve BAE, 2019'da çölde pirinç yetiştirme tekniklerini ve akıllı sera soğutma sistemlerini birlikte araştırma konusunda anlaştı.


Kaynak : https://www.ajudaily.com/view/20210209095418100